Yazı Detayı
04 Haziran 2019 - Salı 04:31 Bu yazı 1387 kez okundu
 
YOLCULUK
İsmail ERDOĞAN
 
 

Bazen umutlarla şahlanıyor yüreğim. Müjde kırıntılarına uzanıyor elim. Tutunup taaa zirvelere erişmek; karanlık gecelerin yakamozları gibi Ay'ın şavkıyla ışıl ışıl parıldayan kar tanelerine teslim etmek istiyorum hislerimi. Issız tepelerde hep beraber ruh dinginliğime erişmeye çalışıyorum buz gibi sessiz zirvelerde.

 

Umutlarımla bütünleşen, yalnızlığımı ılık aydınlığıyla paylaşan; gecenin karanlığına inat her yanı ışıl ışıl yapan fezanın kahramanıyla göz göze geliyorum. Dillerimizi bilmesek te, gönül gönüle büyük bir muhabbete koyuluyoruz. Her şeyi anlatıyor bana. Şahit olduğu her şeyi. Kehkeşan' larla arkadaşlığını, Güneş'le alış verişini, Yıldızlarla giderdiği yalnızlığını. Bütün serüvenini fısıldadı bana o gece sessizce. Söz İNSAN' dan açılınca; durdu ve düşündü biraz. Asırlardır her şeyine şahit olduğu , bir bir bütün sırlarını derununda istiflediği bu esrarlı yol arkadaşını anlayamadığından bahsetti önce.

 

Vefasızlığından, akılsızlığından ve nankörlüklerinden bahsetti. Yılların dostluklarını bir çırpıda unutan, yalanların ve iftiraların, kin ve nefret sağanağında tarumar ettiği arkadaşlıklardan örnekler sundu.. Menfaatlerin esaretinde bütün değerlerine sırtını dönen, akıl almaz vahşetlerden saadet devşirmeye kurban giden zavallılara çok şaşırdığını; benlik, kibir, gurur ve hırs malulü muhterislerin acı sonlarından tablolar çıkardı ibretlik hatıralarıyla. Ahlaksızlık çamurunda debelenen, hak hukuk kavramlarının sadece dillerde pelesenk olmuş sahtekarlıkların hüsranla biten maceralarını resmetti, kar taneleriyle.

 

Umut kırıntılarına tutunan yüreğime çöken kasaveti fark etmiş olacak ki; tatlı bir gülümsemeyle elini omzuma koydu. Dostum, bu hayretimin bir yanı. Bir de hikayenin güzel tarafı var diyerek, güzelliklerin İNSANLARINDAN, destansı şahsiyetlerden bahsetti. Bütün kainatı kuşatan bir sevgiyle yanıp tutuşan, merhameti iliklerine kadar hazmetmiş, kötülüğün zerresinden ürkmüş, DİĞER-GAM ve hasbi hemcinslerimi ifade etti uzun uzun. Derin bir oh çekiyorum ıssız ve sessiz gecenin karanlığına. Ferahlıyorum. Ve bir gecelik saadetin tadına doymadan merhaba diyorum sabaha.

 

GÜNEŞ parıltılarıyla ben de eriyorum yavaş yavaş Kar'la birlikte. Buz gibi suların içinde kendime gelmek, hakikatlerimle yüzleşmek, buluşmak ve asırlar süren uykulardan uyanmak istiyorum. Önce küçük küçük hendeklerden derelere, nehirlere ve nihayet okyanuslarda DERİNLEŞMEK, ENGİNLEŞMEK ve azgın dalgalarında özgürce allak bullak olmak istiyorum. Akıp giden berraklığın ruhuma işlediğinden emin olmak; yamuk- yumuk bir şahsiyet sefaletinden sıyrılıp kurtulmak istiyorum.

 

Bu çile hengâmesinden mutlu sahillere ulaşıyorum. Kar tanelerinden, kum tanelerine uzanan bu sırlı yolculuk hiç bitmesin istiyorum. Yoruluyorum elbet. Kırılıp dökülen bir harabeye dönse de bedenim, paramparça olsa da yüreğim, Ruhumda derin izler bırakan, acı veren hatıralardan ALÂ-YI İLLİYİN'e uzanan ESRARLI BİR KORİDOR olduğunu düşünüyorum.

 
Etiketler: YOLCULUK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı