Haber Detayı
23 Nisan 2021 - Cuma 12:50 Bu haber 1893 kez okundu
 
Sahur sonrası İstanbul Merkezli Bylock operasyonu
İstanbul merkezli 4 ilde Bylock kullanıcısı iddiasıyla 18 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
GÜNDEM Haberi
Sahur sonrası İstanbul Merkezli Bylock operasyonu

İstanbul merkezli 4 ilde Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen, geneli öğretmen 18 kişiye yönelik yapılan operasyonda, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İTİRAFÇILARIN BEYANIYLA SAHUR SONRASI OPERASYON YAPILDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saat 06.00 sıralarında Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen ve farklı soruşturmalar kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı kişilerin beyanı doğrultusunda 18 kişiye yönelik İstanbul merkezli, İzmir, Tekirdağ ve Kırklareli olmak üzere 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

DİNİ KİTAPLARA ÖRGÜTSEL DOKUMAN DİYE EL KONULDU

Operasyonda, çok sayıda kişi gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda dini kitaplar olmak üzere çok sayıda kitaba örgütsel doküman denilerek el konuldu. Operasyon kapsamında gözaltına alınan kişiler arasında kamudan ihraç edilen ve özel sektör çalışanı öğretmen ve vergi müfettişi olduğu öğrenildi. 

AİHM, BYLOCK SAVUNMASI İSTEDİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) KHK'lıların yargılandığı 5 örnek davada Türk hükumetine Bylock’la ilgili sorular da yöneltti. AİHM, Türkiye’ye “Bylock’a ilişkin deliller MİT tarafından hukuka uygun şekilde elde edildi mi?”, “Başvuranın ByLock kullanımına ilişkin kanıt yeterince güvenilir miydi?”, “Başvuranın ByLock’u kullandığını kanıtlamak için kullanılan bilgiler, Sözleşme kapsamında güvence altına alınan “özel hayatına” veya “yazışmalarına” saygı gösterilmesi hakkı kapsamına giriyor mu” diye sordu.

BM: BYLOCK KULLANMAK SUÇ DEĞİL

Birleşmiş Milletler (BM) Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, Türkiye’den yapılan hak ihlali başvurularını acil eylem prosedürü ile işleme aldı. 43 başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin Uluslararası Siyasal ve Medeni Haklar Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine hükmedildi. Kararda Bylock kullanmanın, Zaman Gazetesi’ne abonelik ya da Bank Asya’da hesabın bulunmasının suç olmadığı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sahur, sonrası, İstanbul, Merkezli, Bylock, operasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı