Haber Detayı
29 Mayıs 2021 - Cumartesi 00:27 Bu haber 804 kez okundu
 
AMAN ZALİM OLMAYASIN!
Adalet, İlahi Kelam’ın tevhidden sonra temel iki davasından biridir.Adaletin karşısında ise zulüm vardır. Kuran zulmün hiçbir çeşidini tasvip etmez.Ne Allah’a olanını, ne nefse olanını, ne de mahlukata olanını.
YAŞAM Haberi
AMAN ZALİM OLMAYASIN!

Adalet, İlahi Kelam’ın tevhidden sonra temel iki davasından biridir.Adaletin karşısında ise zulüm vardır. Kuran zulmün hiçbir çeşidini tasvip etmez.Ne Allah’a olanını, ne nefse olanını, ne de mahlukata olanını. Dikkat çeken başka bir hakikat ise, Lokman Suresi’nin on üçüncü ayetinde şirkin en büyük zulüm olduğunun ifade edilmesidir. Zira insan Allah’tan başka bir güç ve otoriteye karşı kendini sorumlu veya bağımlı hissederse,kalbindeki Allah korkusu zamanla azalır, belki yok olur. Akif’in mısralarında da hayat bulduğu gibi, ikram üzere yaratılan insanın (isra/70)  Allah’tan hakkıyla korkmaması halinde, vicdanın ve bilgi birikiminin tesiri kalmaz. Bu yönüyle kişinin Allah’tan başka hiç kimseye kul olmaması yani tevhid, zalim olmaktan korunmak adına çok mühimdir.

 

İnsan mahiyet itibariyle ifrat ve tefrite düşme tehlikesiyle iç içe olan bir varlıktır. Eğer imanında samimi olur ve bu imanı hayra ulaşmakla taçlandırırsa, melekleri dahi gıpta ettirecek bir makama ulaşabilir. Buna karşın eğer yanlış fikir ve kötü ahlakla kalbini ve vicdanını bozarsa hayvandan aşağı düşer (Araf/179), yeryüzünün en zararlı mahluku olur. Onun için biz namazlarımızda dahi okuduğumuz Fatiha Suresi’nde sürekli itidalli olmayı, aşırılıktan korunmayı (sırat-ı müstakim) talep ederiz.

 

Buna ilaveten mümin kalbini katılıktan korumalıdır. Şefkat hissi latif duygulardan biridir ve kolay yara alır. Dolayısıyla insan çok dikkat etmeli, kalbini katılaştıracak söz ve davranışlardan kaçınmalıdır.İslamın korunma ahlakını ifade eden sedd-i zerai bu anlamda hayatidir.Yani zulmü kalben dahi terk etmeli ve yapılan zulme tarafgirlik göstermemelidir. Gazab duygusu, insana kendini zararlı şeylerden koruması için verilmiştir ama ifrat hali insanı zalim yapar. Onun için sevgili Peygamberimiz(sav);  “ Hakiki pehlivan öfkelendiğinde öfkesini yenendir” buyurmuşlardır. Üstad’ın ifadesiyle, kalbinde ihtilal hissi uyanan kişinin kemalatı sükut bulur, kişi fenalığa meyil kazanır. Bu şahıs eğer bu hissini terbiye etmezse, bütün lezetini tahrip etmekte bulan birine dönüşür. Allah hepimizi muhafaza buyursun. Son olarak, zulüm adaletin zıddır. Zulüm gibi büyük bir vebalden korunma adına Tevhidi muhafaza etmek ve şefkat duygusunu canlı tutmak çok mühimdir. Selam ve dua ile…

               

Kaynak: Editör:
Etiketler: AMAN, ZALİM, OLMAYASIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı