Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 02:35 Bu haber 4062 kez okundu
 
Yargı paketiyle KHK’lıların pasaport yasağı kaldırılacak
OHAL döneminde çıkarılan KHK’larla ihraç edilen 125 binden fazla kamu çalışanı ve aile fertlerine uygulanan pasaport yasağının yeni yargı paketiyle kaldırılacağı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Yargı paketiyle KHK’lıların pasaport yasağı  kaldırılacak

Yasal çalışma, terör örgütü üyeliği, iltisak veya irtibat iddiasıyla kamu görevlerinden çıkarılanların yanı sıra haklarındaki soruşturma, davalar takipsizlik ve beraatla sonuçlananları da kapsayacak.

Hürriyet’in haberine göre, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ihraç edilen 125 bini aşkın kamu çalışanına getirilen pasaport yasağının kaldırılması yeni yargı paketine alınıyor. İçişleri Bakanlığı, bu düzenleme ile KHK’lılara ve yakınlarına yeni pasaport verilmesi konusunda nasıl bir uygulama yapılacağını belirleyecek.

Hükumetin çalışması ile başta örgüt üyeliği, iltisaklı veya irtibatlı oldukları iddiasıyla kamu görevinden çıkarılanlardan haklarında soruşturma ve dava açılıp takipsizlik ve beraatla sonuçlananlar ile kendileri, eşleri, çocukları hakkında mahkemelerce yurt dışı yasağı kaldırılmasına rağmen idari şerh nedeniyle pasaport verilmeyenlerin bu yasağı kaldırılacak. Böylece, bu kişilerin yeni pasaport almalarına imkan sağlanacak.

ŞERH KONULMUŞTU

OHAL döneminde çıkarılan KHK’larla kamu görevinden ihraç edilenlerin pasaportları iptal edilirken kimlik numaralarına da şerh konulmuştu. Bu şekilde yeni pasaport almaları da engellenmişti. İhraç edilenlerin yakınlarına da aynı süreçte pasaport tahdidi getirilmişti. İçişleri Bakanlığınca, geçen yıl 155 bin 350 kişinin eşleri nedeniyle pasaportlarına konulan iptal şerhi, yasal yönden sakınca bulunmadığı belirlenerek parça parça kaldırılmıştı.

Bakanlık bu yıl da yapılan inceleme sonucu 57 bin 191 kişinin pasaportundaki idari tahdidi kaldırdı. İhraç edilenlerin yurt dışı yasaklarının ise haklarında soruşturma olup olmamasına bakılmaksızın hala devam ettiği ve bu konuda büyük mağduriyet yaşandığı sık sık gündeme getiriliyor. Mahkemelerde yurt dışı yasağının kaldırılması yönünde kararların da idari şerh nedeniyle uygulanmadığı belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yargı, paketiyle, KHK’lıların, pasaport, yasağı, , kaldırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı