Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 00:26 Bu haber 1129 kez okundu
 
Son Ankete göre Erdoğan’ın tekrar seçilmesi zor ilk kez CHP birinci parti çıktı
Avrasya Araştırma’nın yaptığı ankete göre, CHP ilk kez birinci parti çıktı. Yüsde 40’a düşen destek nedeniyle Erdoğan’ın tekrar seçilmesi zor. Babacan’ın partisinin oy oranı ise yüzde 9-11,5 arasında…
GÜNDEM Haberi
Son Ankete göre Erdoğan’ın tekrar seçilmesi zor ilk kez CHP birinci parti çıktı

Avrasya Kamuoyu Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, sosyal medya hesabından yeni yaptıkları anketi paylaştı. Özkiraz, “1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığımız araştırmamızdan bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. CHP uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti. Cumhur ittifakı hala 43-45 bandında görünmesine rağmen MHP tamamen AK Parti seçmenlerinden aldığı oylarla çok büyük yükselişte” dedi.

 

Kemal Özkiraz şunları söyledi:
 

OY KAYBINI DURDURAMIYOR

AK Parti en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor. İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor, AK Parti hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor. Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili.

HUKUKSUZLUK ALGISI HER YERDE

İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı da çok büyük kırılma meydana getirmiş. 23 Haziran seçimleri bir genel seçim olsaydı aynı tepki tüm yurtta oluşacaktı. Hukuksuzluk algısı AK Parti’nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş.

”CHP BU GRUP İÇİN İLK KEZ ÜMİT OLDU”

CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor, oy kullanmayacağım diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamamı eski ümitsiz seçmen CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda, merkezde tek kalan CHP, İnce’nin aldığı oyu geçiyor.

Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi Parti’nin muhafazakâr, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi Parti’den de oy alıyor. CHP, AK Parti’nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı AKP seçmeninden oy alıyor (2) ancak Babacan bu oyları alabilir.

DAVUTOĞLU VE BABACAN FAKTÖRÜ…

Ali Babacan ve Davutoğlu’nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti, AK Parti 2. parti, MHP üçüncü parti, HDP dördüncü parti, İyi parti beşinci parti konumunda. CHP ile AK Parti arasındaki fark hata payının içinde olmasına rağmen bu oy oranları büyük bir değişimi gösteriyor.

Babacan kuracağı parti AK Parti’den 5-6, CHP’den 1-2 MHP’den 1, İyi partiden 2 HDP’den ise 0.5 puan kadar oy alabilir. Davutoğlu ise sadece AK Parti’den 3-4 puan kadar oy alabilir. Bu partiler ile ilgili tespitlerimiz kesin değil. Kuruluştan itibaren daha net şeyler söyleyebiliriz

ERDOĞAN’A DESTEK YÜZDE 40

Erdoğan’ın icraatlarını onaylayanlar ise yüzde 40 seviyesine yakın. Bu oran Cumhur ittifakı oy oranının altında. Muhalefetin doğru bir aday ile seçime katılması halinde Erdoğan’ın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor

“BİRBİRLERİNE YAKINLAR AMA BİRİNCİ PARTİ CHP”

Özet olarak CHP ve AK Parti birbirine çok yakın ama 1. parti CHP. Araştırmada kararsızlar çok yüksek. Bu kararsızların büyük kısmı son 2-3 seçimde AK Parti’ye oy vermiş seçmenler. Yani yeni oluşumları bekliyor olmaları çok yüksek olasılık.

“İLK SEÇİMDE DAHA PARÇALI MECLİS OLUR”

Yeni oluşumlar doğru çıkışı yakalayabilirlerse AK Parti çok daha ciddi düşüşler yaşayabilir. Gözlemlediğime göre önümüzdeki ilk seçimlerde çok daha parçalı bir meclis oluşacak. Mevcut oy oranları ile bir erken seçim ise muhtemel görünmüyor.

“ALTERNATİFLERİN GÜÇLENMESİ MUHTEMEL”

Kararsızların arttığı, oy kullanmayacağım diyenlerin azaldığı bir ortamda iktidarın değil iktidar alternatiflerin güçlenmesi daha muhtemeldir.

Araştırmamızı muhataplarına sunduktan sonra tüm detayları ile birlikte kamuoyuna açıklayacağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Son, Ankete, göre, Erdoğan’ın, tekrar, seçilmesi, zor, ilk, kez, CHP, birinci, parti, çıktı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı