Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 09:32 Bu haber 6658 kez okundu
 
Nurettin Yıldız Yeni Fetvayı verdi: Kadınların 90 km’den fazla araba kullanması haram
AKP’ye yakın Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız’ın, kadın bir takipçisinin “Ehliyet alsam araç kullansam günah mı olur?” sorusuna verdiği cevap tepki topladı.
YAŞAM Haberi
Nurettin Yıldız Yeni Fetvayı verdi: Kadınların 90 km’den fazla araba kullanması haram

Kadınların yanların “mahremleri” olmadan araç kullanmalarının ahlaki sıkıntıya neden olacağını belirten İlahiyatçı Nurettin Yıldız, kadınların 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının dinen yasak olduğunu söyledi.
Daha önce  “Yatak yorgan battaniye cinsel dürtüleri rahatsız eden yapıda olmamalı”, “Asansörde halvet olur”, “dayak yiyen kadın şükretsin”, “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” tuhaf açıklamalarıyla tanınan Nurettin Yıldız’ın son fetvası yine tepki topladı.


 

“EHLİYET ALSAM ARAÇ KULLANSAM GÜNAH MI OLUR?”

Sosyal medya üzerinden gelen soruları cevaplayan Nurettin Yıldız, kadın bir takipçisinden gelen “Ehliyet alsam araç kullansam günah mı olur?” sorusuna, “Diyoruz ki araç kullanmanın kadını erkeği olmaz. Eğer bir toplumda bir örfte kadınlar araç kullanıyorlarsa erkekler gibi kullanırlar. Ama araba kullanmanın kadına ahlaki bir risk getirme ihtimali olan bir ortam söz konusuysa; savaş ortamı gibi, devletin otorite zafiyeti gösterdiği bir bölge olması gibi bir sıkıntı varsa bu kadının zaten kendi iffetiyle ilgili düşünmesi gereken, can sağlığı ile ilgili düşünmesi gereken bir mesele” şeklinde yanıt verdi.

“BİR KADININ TEK BAŞINA SEYAHATİ YASAK”

Kadınların “yanlarında mahremleri olmadan” 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının haram olduğunu ileri süren Yıldız, “Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km’den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km’den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadın da olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. Mesela İstanbul’dan Bolu’ya tek başına bir hanımefendi araç kullanarak veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nurettin, Yıldız, Yeni, Fetvayı, verdi:, Kadınların, 90, km’den, fazla, araba, kullanması, haram,
Yorumlar
Haber Yazılımı