Haber Detayı
18 Mart 2018 - Pazar 05:05 Bu haber 3862 kez okundu
 
Muharrem İnce: İnek ithal, saman ithal, ayran nasıl milli oluyor?
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce , şeker fabrikaları üzerinden özelleştirmeleri eleştirdi.
SİYASET Haberi
Muharrem İnce: İnek ithal, saman ithal, ayran nasıl milli oluyor?

İnce, "Buğdayı, fındığı, samanı, eti ithal ediyoruz. Meydanlara çıkıyor, 'ayran milli içkidir' diyor. Yahu inek ithal, saman ithal ayran nasıl milli oluyor?" dedi. 

Cumhuriyet dönemiyle karşılaştırmalar yapan İnce, “Türkiye’de cumhuriyeti kuranlar çocuklarımıza ilaçlı su yapmak için o fabrikaları kurdular. Şimdi ülkeyi yönetenler çocuklarımıza nişasta bazlı şeker yedirmek için uğraşıyorlar. Biri bu milletin çocuklarına ilaç yaptı, birileri de bu milletin çocuklarına zehir yapıyor” diye sordu.

 Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye’nin rehine durumunda olduğunu ifade eden İnce, “AKP il kongrelerinde kavga ettiği ülkelerle sonra masaya oturup onlarla tıpış tıpış alışveriş yapıyoruz ne yazık ki. Türkiye dışarıdan zeytinyağı alacak bir ülke mi? Zeytinimiz mi yok bizim. Düştüğümüz duruma bakın. Buğday, fındık, saman, et. Sonra meydanlara çıkıyor, ‘ayran milli içkidir’ diyor. Yahu inek ithal, saman ithal ayran nasıl milli oluyor? Daha da ilginci Türk Şeker var. Dünyada 14. sırada. Bu KİT’in yöneticileri Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu üyesi, tarımla alakası yok. Artvin valisi, tarımla alakası yok, Başbakanlık müsteşar yardımcısı. TürkŞeker’in yönetim kurulu üyeleri bunlar. Şekerle tek ilgileri, çay içerken kullanmaları” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'A İSTİKLAL MARŞI TEPKİSİ

İnce, İstiklal Marşı’nı gündeme kimin taşıdığını bir bir açıkladı;
 “Bu tartışmayı kim açar? 1- Yeminli Cumhuriyet düşmanları 2-Tarih cahili açar çünkü tarihi bilmiyordur. Üçüncüyü de söylemim yani. Şimdi biz ekonomiyi, siyaseti tartışabiliriz. Bizim bakış açımız farklıdır, İYİ Parti’nin, AKP’nin MHP’nin farkıldır. Anlaşırız-anlaşamayız o ayrı bir şey ama tartışamayacağımız şeyler var. Mesela bayrağı tartışamayız, ezanı, İstiklal Marşı’nı, Atatürk’ü tartışamayız. Ne yapmak istiyorsun? Bu ülkede bazı şeylerin değişmesini anlayamıyorum. Hani Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi yepyeni şeyler çıktı ortaya. Anadolu insanının genlerinde yok bu. Şimdi bir şey başladı farkında mısınız? Şehit cenazesine elini koyup mikrofonu eline alıp nutuk atma devri başladı. Bu nereden çıktı? ‘Çek elini’ demesi lazım şehit babasının. İstiklal Marşı’nın nasıl geri teptiği bunlar anladılar. Bugün sözcüleri bir açıklama yaptı. ‘Oy birliği sağlanırsa’ dediler. Ben bu tartışmanın burada bitmesini istiyorum” dedi.

 AKP SEÇMENİNE SESLENDİ

 AKP’nin seçmenlerine de seslenen İnce, “Bizim cevabımız yetmez ona siz cevap verin ‘Haddini bil, şehit cenazelerinde elini koyup nutuk atma, istiklal marşı ile uğraşma, Atatürk’e hakaret etme, cumhuriyet değerlerini küçümseme’ deyip bir ceza verin” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muharrem, İnce:, İnek, ithal,, saman, ithal,, ayran, nasıl, milli, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı