Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 01:21 Bu haber 736 kez okundu
 
MSB: Suriye Operasyonu tamamlandı
Türkiye, ABD arabuluculuğunda 120 saatlik ateşkesle durdurduğu Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonunu noktaladığını duyurdu. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır" dendi.
GÜNDEM Haberi
MSB: Suriye Operasyonu tamamlandı

Bakanlık, "Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir" açıklaması yaptı.

ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşma gereği Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik saldırıya verilen 120 saatlik aranın bitimine saatler kala YPG'den tamamen çekildik açıklaması gelmişti.

Amerika Birleşik Devletleri'nden üst düzey bir yetkili, Suriye'nin kuzeyindeki YPG güçlerinin "güvenli bölgeyi" terk ettiğini açıklamıştı.

Aynı yetkili, SDG Komutanı Mazlum Kobane'nin anlaşma şartlarını tamamen yerine getirdiklerini söylediğini kaydetmişti.

Türkiye de Soçi de Rusya ile 10 maddelik Suriye mutabakatını açıklarken, Tel Abyad ile Rasulayn arasında, 120 kilometrelik alanda, 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak olan güvenli bölgenin uygulanmasına devam kararı alındı.

Erdoğan, “23 Ekim, 12.00’den başlayarak 150 saatte YPG sınırdan çekilecek. 10 km derinlikte Kamışlo hariç Rus-Türkiye devriyesi başlayacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, “Suriye'de kalıcı barış ancak toprak bütünlüğüne saygı duymakla sağlanabilir. Suriye hükümetiyle Kürtler arasında geniş bir diyalog başlatılmalı. Kürtlerin hakkı ancak böyle sağlanabilir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MSB:, Suriye, Operasyonu, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı