Haber Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 01:58 Bu haber 2337 kez okundu
 
Milletvekili Aslan: Bu yaptığınız insani değil, hukuki değil
HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Cezaevinde ikiz bebeklerini kaybeden Nurhayat Yıldız’ı meclise taşıdı. Aslan meclis kürsüsünde “Bunlar insanı değil, bunlar hukuki değil, bunlar vicdanı değil.” dedi.
YAŞAM Haberi
Milletvekili Aslan: Bu yaptığınız insani değil, hukuki değil

Türkiye’de 668 bebek ve 17 bin kadın cezaevlerinde zor şartlarda tutuklu bulunuyor. Bu kadınlardan 45 tanesi de hamile. 15 Temmuz kontrollü darbe girişimi bahanesiyle tutuklanan Nurhayat Yıldız, geçtiğimiz günlerde ikiz bebeklerini cezaevinde kaybetti. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, bunu meclise taşıdı. Kürsü de konuşan Aslan, 23 haftalık Nurhayat Yılmaz’ın defalarca hastaneye gitme isteğinin hastane yönetimi tarafından ertelendikten sonra çocuklarını kaybettiğini söyledi.

Aslan şöyle konuştu: ”Cezaevlerinde 45 hamile kadın var. Bunları soruyoruz yanıt yok. Örneğin Nurhayat Yıldız var cezaevinde bunları soruyoruz cevap yok. Nurhayat Yıldız örneğini vereyim. 23 haftalık hamileyken cezaevi yönetimine doktora çıkmak istediğini söylüyor. Haftalarca geciktiriliyor ve maalesef ikiz bebeklerini cezaevinde kaybediyor. Yine çoğunuz beni izlemişsinizdir Mert Görmez 14 yaşındaki çocuk hayatını kaybetmeden ben burada onu dile getirdim. Çektiği sıkıntıları dile getirdim. Herhangi bir adım atılmadı. Benim kürsü konuşmamdan 2 ay sonra babasını görmeden vefat etti. Babası sadece o mezara konarken ona gidip görme hakkı tanındı. Bunlar insanı değil, bunlar hukuki değil, bunlar vicdanı değil.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekili, Aslan:, Bu, yaptığınız, insani, değil,, hukuki, değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı