Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 11:47 Bu haber 2959 kez okundu
 
Kemik kanseri 8 yaşındaki Ahmet Burhan’ın annesi de gözaltına alındı
Annesinin, “Ahmed Burhan’ın sesini duyun, onu hep birlikte yaşatalım” çağrıları yanıtsız kaldı. Babası cezaevinde olan ve bir yıldır kemik kanseriyle mücadele eden 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç da gözaltına alındı.
GÜNDEM Haberi
Kemik kanseri 8 yaşındaki Ahmet Burhan’ın annesi de gözaltına alındı

Babası cezaevinde olan ve bir yıldır kemik kanseriyle mücadele eden 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç da gözaltına alındı.

Zekiye Ataç’ın gözaltı haberini TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve DHP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu.

Gergerlioğlu, “Babası tutukluydu, dün de annesi Zekiye Ataç’ı gözaltına aldılar Bu nasıl vicdansızlık, ölmek üzere bu çocuk… Hiç mi insanlık kalmadı..! Ahmed Burhan Ataç: “19 aydır babamı görmüyorum. Bir yıldır hastayım. Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum.” dedi.

Babası cezaevinde olan ve yaşadığı strese dayanamayan 8 yaşındaki Ahmet Burhan kanserle mücadele ediyor. Kendisi de bir süre tutuklu kalan anne Zekiye Ataç, “Gelin Ahmed’in sesine kulak verelim, onu hep birlikte yaşatalım” diyordu.

 

Babası tutukluydu, dün de annesi Zekiye Atac'ı gözaltına aldılar

Bu nasıl vicdansizlık, ölmek üzere bu çocuk... hic mi insanlık kalmadı..!

Ahmed Burhan Ataç:

“19 aydır babamı görmüyorum. Bir yıldır hastayım. Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum.”pic.twitter.com/KtlCUXPWeY

— Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof) October 15, 2019

 

Video linki

Kronos’un ilgili haberi şöyle:

“Ahmed Burhan’ın sesini duyun, onu hep birlikte yaşatalım”

Zekiye ve Harun Reha Ataç çifti için sıradan bir gündü. 20 Şubat 2018’de önce eşi, ardından da kendisi gözaltına alındı. “Eşim limon bahçesinde, ben kızımla evde, Ahmed de kreşteydi” diyen Zekiye Ataç, endişe dolu dakikaları şöyle anlatıyor:

Eşimi gözaltına aldıktan sonra eve 10 polis geldi. Kızım korktu. Ev aramasından sonra karakola götürüldüğümüzde eşim de oradaydı. Çaresizce birbirimize baktık. Ahmed Burhan’in kreşi Emniyetin hemen karşısındaydı. Fakat olanların hiçbirinden haberi yoktu. Bizi merkeze götürünce kızım Emniyette, Ahmed Burhan okulda kaldı. Oğlumu da alayım kızımın yanında kalsın dedim, izin vermediler. Ne yapacağımızı bilemedik. Sonra öğrendik ki ailelerimiz gelip almışlar çocukları. İkimiz de tutuklandık. Ben iki buçuk sonra tahliye oldum ama eşim hala cezaevinde…

“BEN EŞİME AHMED BURHAN’IN DURUMUNU NASIL SÖYLERİM!”

18 Eylül 2019 Çarşamba günü eşi ile açık görüşü olan Zekiye Ataç (33), “Ne diyeceğim, nasıl söyleyeceğim bilmiyorum” diyor. Çünkü, Adana’da özel bir yurtta görev yaptığı için örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan ve 30 Kasım 2018’de, 9 ay 9 yıl hapis cezasına çarptırılan baba Harun Reha Ataç’ın (34) oğlunun son durumundan henüz haberi yok.

TÜMÖR AHMED BURHAN’IN AKCİĞERİNE DE YAYILDI

Çukurova Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören 8 yaşındaki Ahmed Burhan, kemik kanseri. Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sonuç vermeyince iki ay önce temmuz ayında ameliyat oldu. Her ne kadar kürek kemiğindeki tümör temizlense de geçtiğimiz hafta yapılan kontrollerde kötü huylu tümörün akciğere de yayıldığı öğrenildi.

“YAVRUM YAŞADIĞI STRESE DAYANAMAMIŞ”

Oğlunun hastalık süreciyle ilgili bilgi veren anne Zekiye Ataç, “24 Eylül 2018’de oğlum kolum ağrıyor dediği için doktora götürdüm. Maalesef kürek kemiğinde kitle var dediler. Doktor, bu yeni değil, altı ay önce oluşmuş dedi. Yani bizim tutuklandığımız zamanlara denk geliyor. Meğer yavrum yaşadığı strese daha fazla dayanamamış. Zaten her zaman içine kapanık ve aşırı duygusaldır.” diyor.

Oğlunun bir gün evde kaybolduğunu ve aramaya başladıklarını anlatan anne Ataç, “Baktık ki tek başına bir odaya kapanmış, babasının fotoğrafına sarılmış hıçkıra hıçkıra ağlıyor. Başkalarının yanında tek damla gözyaşı dökmeyen oğlum ne yaşarsa içinde yaşıyor. Yetkililere sesleniyorum, gelin Ahmed’in yaşadıklarına kulak verin. Sesini duyun. Onu hep birlikte yaşatalım.” ifadelerini kullanıyor.

 AHMED BURHAN İÇİN ÇOK ZOR BİR SÜREÇ…

Kemoterapi sürecinin yaklaşık 6 ay sürdüğünü, yapılan tetkiklerle tümörün küçülmediğini belirten Ataç, sözlerine şöyle devam ediyor:

Sonra radyoterapi dendi, 1 buçuk ay da o sürdü, yine küçülmedi. Doktor çok dirençli bir tümör diyerek ameliyata aldı. Ameliyat olacağı günün gecesinde Ahmet Burhan’ın tam ameliyat bölgesinde zona çıktı. En sonunda hocalar sorunun strese bağlı olduğunu söylediler. Doğal olarak ameliyat ertelendi. 10 gün enfeksiyon bölümünde yattık. Tekrar ameliyat için hazırlıklara başladık. 3 Temmuz(da ameliyat oldu ve kürek kemiği alındı. Fakat şimdi kolu sıkıntılı. Omuzunda ağrılar var. Bu hafta yapılan değerlendirmelerde maalesef tümörün akciğere sıçradığı görüldü. Üstelik küçük de değil, 4 cm büyüklüğünde.

SUÇLAMA, ÖZEL BİR YURTTA ÇALIŞMAK…

Eşi ile birlikte Adanalı olan ve özel bir yurtta çalıştıkları için gözaltına alınarak tutuklanan Ataç çifti 2010 yılının temmuz ayında evlendi. Eşi cezaevinde olan Zekiye Ataç oğlu Ahmed Burhan ve kızı 5 yaşındaki Fatma Betül ile birlikte eşinin annesi ve babası ile kalıyor. Fakat her ikisi de yaşlı ve hasta. Şeker ve kalp rahatsızlıklarıyla mücadele ediyorlar bin yandan.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kemik, kanseri, 8, yaşındaki, Ahmet, Burhan’ın, annesi, de, gözaltına, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı