Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 16:43 Bu haber 1413 kez okundu
 
Kayyım yardımcısına yüzde 6 bin zam: Maaşı 11 bin lira oldu
Bağlar Belediyesi’nde HDP’li 12 meclis üyesinin yerine kayyım atanan memurlar AKP’ye geçti. Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Akar’ın daha önce 185 TL olan maaşına ilk toplantıda yüzde 5 bin 845 oranında zam yapılarak 11 bin TL’ye çıkarıldı.
GÜNDEM Haberi
Kayyım yardımcısına yüzde 6 bin zam: Maaşı 11 bin lira oldu

Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ni 31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimleri yüzde 71 oy oranıyla kazanan HDP adayı Zeyyat Ceylan’a, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatasını vermedi. YSK, Ceylan’ın yerine mazbatayı AKP’li Hüseyin Beyoğlu’na vererek, belediye başkanlığına atadı.

ÖNCE MECLİS ÇOĞUNLUĞUNA MÜDAHALE EDİLDİ

31 Mart’taki yerel seçimlerde HDP 30, AKP ise 7 belediye meclis üyeliği kazandı. Belediye Başkanlığı’nın AKP’li adaya verilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li 12 meclis üyesi farklı tarihlerde görevlerinden uzaklaştırıldı. Bu üyelerin yerlerine ise farklı resmi kurumlarda çalışan memurlar kayyım olarak atandı. Görevden uzaklaştırmalarla HDP’nin Meclis’teki çoğunluğu da sona erdi çünkü 12 üyenin yerine atanan kayyımlar Meclis toplantılarında AKP safına geçti. Böylece HDP’nin Meclis’te üye sayısı 18’de kaldı, AKP ise kayyımlarla birlikte 19 üyeye yükseldi.

YÜZDE 5 BİN 845 ORANINDA ZAM 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Bağlar Belediyesi’nin Şubat ayında yapılan Meclis toplantısına, HDP’nin 18 üye, AKP’den 7 üye, kayyım olarak atanan 12 kişi ve Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu katıldı. Yapılan toplantıda, Belediye Başkan Yardımcısı ve AKP Diyarbakır eski İl Başkanı Muhammed Akar’ın maaşına zam yapıldı. 2020 Ocak ayı Meclis toplantısında çoğunluğu elinde bulunduran HDP’li üyelerinin oylarıyla 160 liradan 185 liraya çıkarılan Akar’ın maaşına yüzde 5 bin 845 civarında zam yapıldı. Zamla birlikte Akar’ın maaşı 11 bin TL’nin üzerine çıkarıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kayyım, yardımcısına, yüzde, 6, bin, zam:, Maaşı, 11, bin, lira, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı