Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 16:58 Bu haber 2558 kez okundu
 
Facebook'ta BFF' aldatmacası Facebook'ta giderek yayılıyor
BFF adlı aldatmaca (trolleme), dünyanın çeşitli yerlerinde ve dillerinde Facebook'ta gidere yayılıyor. Facebook'ta paylaşımların altına "BFF" yazarak yorum yapıldığında eğer yazı yeşil renge dönüşüyorsa hesabın güvende olduğu, siyah kalıyorsa hesabın güvende olmadığı iddia edildi.
TEKNOLOJİ Haberi
Facebook'ta BFF' aldatmacası Facebook'ta giderek yayılıyor

Onur Binay/milliyet.com.tr

Cambridge Analytica veri ihlalini takiben Facebook'ta kırılgan bir zaman ve kullanıcıların durumla ilgili kaygılarını aldatmaca yoluyla değerlendirildiği görülüyor. BFF adlı aldatmaca (trolleme), bu hafta Facebook'ta dünyanın çeşitli yerlerinde ve dillerinde hızla yayılıyor.

Mesajda şu yazıyor: “Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, BFF kelimesini icat etti. Hesabınızın Facebook'ta güvenli olduğundan emin olmak için BFF'ye bir yorum yazın. "Yeşil görünürse, hesabınız korunuyor. Yeşil renkte görünmüyorsa, hesabınız (şifreniz) bir kişi tarafından saldırıya uğradığı için hemen değiştirin." deniliyor. 

Çok dikkat çekmesine ve birkaç yorum almasına rağmen, yazı aslında bir aldatmaca. İlk olarak, Mark Zuckerberg 'BFF' ifadesini yaratmadı. Oxford İngilizce Sözlüğü, 1996'da ortaya çıktığını açıklıyor. BFF ingilizce 'Best Friend Forever' yani "sonsuza kadar en iyi arkadaş" anlamına geliyor.

Aldatmacanın kendisi, Facebook'un geçen sene "Text Delight" olarak adlandırılan yeni bir özellik üzerinde çalışarak, metnin renginin bazen belirli ifadelerin yorumlandığı zaman değiştiği yer.

Örneğin paylaşımların altında 'en iyi dileklerimle', 'xoxo' ve 'tebrikler' gibi yorumlar yazdığınızda hepsi farklı renklerde görünüyor ve farklı bir animasyon gösteriyor. Ocak ayında platforma "BFF" ifadesi eklendi, bu da aldatmaca üzerine yorum yazan herkesin yorumlarının yeşil renkte göründüğü anlamına geliyor.

Bilgilerinizin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etmek için Facebook’a giriş yapın ve ardından aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

Facebook verilerinizin Cambridge Analytica'nın eline geçip geçmediğini nasıl öğrenirsiniz?

acebook'un, verilerinizin Cambridge Analytica tarafından elde edilip edilmediğini bildirmek için söz verdiği bildirimi hala almadınız mı ? Evet, biz de almadık. Ancak, Facebook 

 tarafından başlatılan yeni bir araç, arzuladığınız soruya anında cevap verecek.

Bu aralar herkesin aklındaki soru hangi verilerim Cambridge Analytica'nın elinde, bunları nasıl kontrol edebilirim?

Bunun için öncelikle Facebook’un sunduğu yeni araca ulaşmalısınız. Facebook’un Cambridge Analytica kontrolüne erişim sağlayın. Araca, Facebook'un Yardım Merkezi’ndeki arama kutusuna "Cambridge" yazarak da erişebilirsiniz.

Buraya ulaştıktan sonra, "Bilgilerimin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını nasıl anlarım?" başlıklı bir sayfaya ulaşacaksınız. Dikkat etmeniz gereken bölüm "Bilgilerim paylaşıldı mı?" Bu arada normalde İngilizce olarak paylaşılan ekran, Türkçe olarak da sunulmuş.Cambridge Analytica, “This Is Your Dijital Life” isimli uygulama üzerinden verileri elde ettiği için Facebook bu doğrulama sistemi ile bu uygulama üzerinden giriş yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Çalındıysa, verilerin hangi yılda çalınmaya başladığını, arkadaşlarınızda da olup olmadığı gibi cevaplar karşınıza çıkacak. Paylaşıldıysa aşağıdaki gibi bir yazı görüyorsunuz.

Onur Binay/milliyet.com.tr

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Facebook'ta, BFF', aldatmacası, Facebook'ta, giderek, yayılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı