Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 20:30 Bu haber 391 kez okundu
 
‘Esnaf açlığa terk edildi, ‘eve ekmek götürememek’ gerçeğin ta kendisi’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kısıtlama kararlarına bağlı olarak 2 milyon esnaf ile sayıları 6,5 milyonu bulan sokak esnafının hiçbir destek verilmeden yine kepenk kapatmaya zorlandığını belirtti.
GÜNDEM Haberi
‘Esnaf açlığa terk edildi, ‘eve ekmek götürememek’ gerçeğin ta kendisi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı koronavirüs kısıtlama kararlarını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milyonları bulan esnaf, çalışanları ve ailelerinin açlığa terk edildiğini, 'eve ekmek götürememenin' mecaz değil gerçeğin ta kendisi olduğunu ifade etti.

Acilen ekonomik önlemlerin de alınması gerektiğini belirten Ağbaba, “Türkiye’nin salgınla mücadelesi yine toplumsal kesimleri düşünmeden, göstermelik ve anlık tedbirlere indirgenmiş durumda. Tüm Türkiye etkili tedbirler beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘evde nargile içmemekten, misafir kabul etmemekten, CHP’nin kötülüğünden’ bahsediyor” dedi.

 

8.5 MİLYON ESNAF KADERİNE TERK EDİLDİ’ 

Göstermelik kararların alındığını savunan Ağbaba, “Esnaf en azından kredi ertelemesi veya faizsiz kredi beklerken, bir yandan küçük esnafa kepenk kapattırıldı, diğer taraftan AVM’lere HES koduyla alışveriş yapma serbestliği getirildi. Böylece küçük esnaf AVM ve zincir marketler karşısında daha da ezilir hale getirildi. 2 milyon esnaf ile sayıları 6,5 milyonu bulan sokak esnafı, desteksiz ve yardımsız bir şekilde kaderlerine terk edildi” şeklinde konuştu.

16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyetleri durdurulan ve halen açılmasına izin verilmeyen en az 14 bin 224 işyerine, 17 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda en az 369 bin 804 işyeri daha eklendiğini kaydeden Ağbaba, şöyle devam etti:

‘ÇALIŞANLAR VE AİLELERİ DE DİKKATE ALINDIĞINDA…’ 

“Alınan kararlar doğrultusunda ise en az 90 bin 684 işyerinin faaliyetleri durdurulduğunu görüyoruz. Faaliyetin durdurulmasının yanında sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte birçok sektör, alınan kısıtlama kararlarından dolaylı olarak etkileniyor. En başta sayıları 6,5 milyonu bulan sokak esnafı yani seyyar satıcı ile 220 bin bakkal ve küçük market, kitap ve kırtasiyeci esnafı, 10 bin 300 düğün-davet işletmesi sayıları on binleri bulan manav ve kasaplardır. Bu tedbirlerle sokağa çıkma kısıtlaması sonucunda doğrudan veya dolaylı olarak 7 milyon esnaf ve seyyar satıcının etkileneceği görülüyor. Peki 7 milyon esnaf için tek bir önlem alındı mı, ne yazık ki hayır. Bu işletmelerde çalışan yüz binler ve bu kişilerin aileleri dikkate alındığında bu sayının korkutucu boyutlarda olduğu anlaşılacaktır.”

‘SARAY İLE HALK ARASINDAKİ ‘SOSYAL MESAFE’ ESNAF VE ÇALIŞANINI ÖLDÜRÜYOR’

Ağbaba açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Saray ile halk arasındaki aşılamaz ‘sosyal mesafe’, esnafı, işçiyi, işsizi, çiftçiyi, emekliyi, 83 milyonluk ülkeyi nefes alamayacak duruma getirdi. Ne esnaf, ne çalışan, ne işçi kısıtlama tedbirlerine karşı değil; ancak desteksiz, yardımsız, sosyal devletin yok sayılarak milyonlar insanın kaderine terk edilmesi kabul edilemezdir. Ayrıca ülkemizde sayıları 6,5 milyonu bulan seyyar satıcı ile yine 8,5 milyon kayıt dışı çalışanın olduğunu unutmamalıyız. Kapatma koşulları tüm bu gruplarda ciddi gelir kaybına neden olmaktadır. Sokağa çıkma yasağı sonrası sokak satıcıları nasıl yaşayacak. Tüm dünya esnafına milyarca dolarlık paket açıklarken, bizde gelir kayıplarını karşılayıcı kararlar ne yazık ki alınmıyor.”

‘ESNAF MECAZİ DEĞİL, GERÇEK ANLAMDA EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR’

“Esnafların ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ sözleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi ‘abartılı’ değil, gerçekliğin en net haliyle ifade edilmesidir. Kantincisinden kahvehanecisine, kırtasiyecisinden lokantasına en az 474 bin esnaf, 2,5 milyonu bulan çalışan ve aileleriyle birlikte yok sayılıyor. Tedbirler nedeniyle kapatılan işyerlerinden kira stopajı, SSK primi, muhasebe stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, katı atık vergisi, çöp vergisi, tabela, ilan ve reklam vergisi ve elektrik, su, doğalgaz faturalarından vergiler alınıyor. Esnaf vergisini mi, kirasını mı, faturalarını mı ödesin, ailesine mi baksın, çalışanlarının maaşını mı karşılasın? Bugün yaşananlar, kepenk kapattırılan işyerinden çeşit çeşit vergi alan, esnafı zor gününde dahi para kaynağı olarak gören iktidar anlayışının sonucudur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Esnaf, açlığa, terk, edildi,, ‘eve, ekmek, götürememek’, gerçeğin, ta, kendisi’,
Yorumlar
Haber Yazılımı