Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 01:24 Bu haber 4982 kez okundu
 
Elmadan da iğne çıktı!
Daha önce Avustralya'da yaşanan iğneli çilek krizinden sonra bugünde elmanın içinden iğne çıktı. Eyalet başbakanı Annastacia Palaszczuk, suçluların 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılabileceğini belirtti.
SAĞLIK Haberi
Elmadan da iğne çıktı!

Avustralya’da meyvelerin içinden dikiş iğnesi çıkması olayları yayılıyor. 6 eyalette çileklerde, Queensland’de de bir muzda iğne bulunmasının ardından dün de Sydney’de bir elmanın içinden iğne çıktı.Bir annenin okula göndereceği kızına elma soyarken iğneyi fark ederek polise haber verdiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.
 

100 BİN DOLAR ÖDÜL
Geçen hafta ilk vakanın görüldüğü Queensland’de, eyalet başbakanı Annastacia Palaszczuk, “sabotajdan zarar gören çilek üreticileri” için bir milyon dolarlık fon kurulduğunu açıkladı. Bu fonun 100 bin doları, çileklere iğne koyan kişi ya da kişilerin yakalanmasını sağlayacak olanlara ödül olarak verilecek. Bu suçu işleyenlerin 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceği belirtiliyor.

Eyalette yılda ortalama 6-15 bin ton çilek üretiyor. Queensland’de çilek sektörünün 160 milyon Avustralya doları tutarında bir büyüklüğü var.

ÇİLEKLER METAL DEDEKTÖRLERLE TARANIYOR

Bazı çilek yetiştiricilerinin ürünlerini süpermarketlere gönderirken metal dedektörleriyle taramaya başladığı belirtiliyor. Dün Queensland’da 62 yaşındaki bir kadın süpermarkette bir muza iğne koyarken yakalanmıştı. Kadının akli dengesinin yerinde olmadığı açıklanmıştı.

Queensland Eyaleti Çilek Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Adrian Schultz çileklere iğne konulmasını “milyonlarca dolarlık bir sektörü batıran bir ticari terör eylemi” olarak nitelendirmişti. Şimdiye kadar sadece bir kişinin yediği çilekteki iğne parçasını yutması nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Çileklere iğneleri kimin ya da kimlerin koyduğu henüz bilinmiyor. Daha önce, iğneleri ‘eski bir çalışanın’ koyduğu öne sürülmüştü. Ancak çileklerin farklı çiftliklerden gelmesi, bu tezi çürüttü. Birçok süpermarket raflarından çileği kaldırırken, Avustralya’daki vakaların dünya genelinde de sektörü vurabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elmadan, da, iğne, çıktı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı