Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 00:40 Bu haber 2278 kez okundu
 
Darbecilikten hapsedilen tümgenerale 632 gün sonra beraat
15 Temmuz darbe girişimi sonrası yüz binlerce insan tutuklanırken ‘F...’ suçlaması dayanak oldu.
ASAYİŞ Haberi
Darbecilikten hapsedilen tümgenerale 632 gün sonra beraat

Darbe girişimi sonrası birçok rütbeli asker tutuklanarak cezaevine gönderilirken bazı davalarda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları da verildi.

Bazı davalarda ise iki yıla yakın süre  cezaevinde yatan askerler suçsuz bulunarak tahliye edildi.

Bunlardan biri de İkinci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun…

Darbeci suçlamasıyla hapsedilen ve 632 gün cezaevinde kalan Angun, suçsuz bulunarak beraat etti.

Konuyu Hürriyet’teki köşesine taşıyan Sedat Ergin, Angun’un 15 Temmuz gecesi “Ben kurmay başkanıyım, ordu komutanının emri var, karargâha gitmem gerekiyor” dediğinde, darbeye karıştığı ileri sürülen binbaşı tarafından “Komutanım, kati emir aldım, sizi vururum” tehdidi ile karşılaşan biri olduğunu söylüyor.

15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği gece, cuntacılar tarafından kızının düğünü basılarak rehin alınan, terfi sırasında olmasına rağmen orgeneralliğe yükseltilmediği için istifa eden Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver de, 15 Mart’ta Habertürk TV’de verdiği mülakatta "Bu davanın sonunda içeriden dışarıya çıkacak insanlar da olabilir, dışarıdan içeriye girecek insanlar da olabilir” diyerek bazı askerlerin serbest kalacağını işaret etmişti.

Angun 16 Temmuz günü darbeye karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınmış, ardından 18 Temmuz günü tutuklanarak Malatya Cezaevi’ne gönderilmişti. Daha sonra buradan Düzce Cezaevi’ne sevk edilmişti.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ‘F... üyesi olmak’ ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya, ayrıca TBMM’yi ve hükümeti ortadan kaldırarak görevlerini yapmayı engellemeye teşebbüs etmek’le suçlanan Angun hakkında üç kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istenmişti.

Ancak dosyayı inceleyen Malatya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 18 Mart 2017 tarihinde oybirliğiyle Angun’un serbest bırakılmasına karar verdi. Daha sonra ise 11 Nisan 2017’de tekrar tutuklanan Angun, bu kez Ankara’daki Sincan Cezaevi’ne kondu.

Geçen hafta cuma günü toplam 76 sanığın yargılandığı İkinci Ordu darbe davasında kararlar açıklanırken Avni Angun’un de beraatına karar verildi.

632 gün sonra beraat eden Angun, kanun hükmünde kararnameyle ordudan atılan bir isim. Rütbesi de alınan generaldir Angun’un orduevlerine girmesi yasak.

Sedat Ergin’in ulaştığı Angun, “Masum olduğum için hiçbir zaman karamsarlığa düşmedim. Eninde sonunda masumiyetinin tescil edileceğini biliyordum” diyor.

“Devletime ve milletime hiçbir küslüğüm yok, olamaz da” diyen Angun, “Göreve başladığım gün milletime, devletime ve Atatürk ilkelerine ne kadar bağlıysam, bugün de aynı kuvvetle bağlıyım. Milletim nezdinde, 80 milyon insan karşısında iki yıla yakın bir süre bir suçlu olarak gösterildim, itham edildim. Sonunda masumiyetim anlaşıldı. Şu anda en büyük arzum, milletimin, devletimin karşısında iade-i itibarımın sağlanmasıdır” çağrısında bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darbecilikten, hapsedilen, tümgenerale, 632, gün, sonra, beraat,
Yorumlar
Haber Yazılımı