Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 00:00 Bu haber 2919 kez okundu
 
Borçları bitmeyen 3. köprü için Çinlilerle pazarlık yapılıyor
Çinli şirketlerle Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A.Ş.'nin ortak girişim şirketinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki hisseleri için görüştüğü ortaya çıktı
GÜNDEM Haberi
Borçları bitmeyen 3. köprü için Çinlilerle pazarlık yapılıyor

Aralarında Çinli şirketlerin de olduğu yatırımcılarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerinin satışı için görüştüğü öğrenildi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yüklenici firmalara verilen taahhüdü karşılayamadığı için devletin kasasından oluk oluk para akıtan 3’üncü köprü için ödemelerin yapılmaya devam edeceğini söylemişti. Devleti zarara uğratan ‘yap-işlet-devret’ modelinin anlaşılmadığını da savunan Arslan’a göre, bu ödemeler ‘bu işin ruhunda var’.

Bloomberg’in haberine göre, konuya yakın dört kaynak, ortak girişim şirketinin yüzde 20’sine sahip olan Astaldi’nin hisselerinin tamamını satmayı planladığı, IC Yatırım’ın birimi IC İçtaş’ın ise yüzde 80 oranındaki payından Astaldi ile eşdeğer oranda satış yapacağını aktardı. Bu şartlarda satış gerçekleşirse köprünün yüzde 40 hissesi Çinlilere geçecek.

IC Yatırım Holding ve Astaldi konuyla ilgili yorum yapmadı.

Bir kaynağa göre, Astaldi daha önce de IC İçtaş’a hisselerinin bir kısmını satmış; payını yüzde 36’dan yüzde 20’ye düşürmüştü. Kurumların geçen yıl bu işleme aracılık etmeleri için Morgan Stanley ve Citigroup’u yetkilendirdiği belirtilmişti.

İki kaynak, ortak girişimin aynı zamanda 2022 vadeli 2,3 milyar dolarlık krediyi refinanse edecek sekiz yıl vadeli 3,2 milyar dolarlık kredi için Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) ile görüştüğünü de söyledi. Çinli kreditörlerin yanı sıra başka finansal kurumlar da kredi paketine katılabilir. Bir ICBC sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı. Resmi adı ‘IC İçtaş Astaldi 3. Boğaz Köprüsü Yatırım ve İşletme A.Ş.’ olan ortak girişim 2012 yılında köprünün işletme hakkını kazanmıştı.

Kaynak: Editör: Muhammet CİNALİOĞLU
Etiketler: Borçları, bitmeyen, 3., köprü, için, Çinlilerle, pazarlık, yapılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı