Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 08:44 Bu haber 499 kez okundu
 
Bekçilere silah ve zor kullanma yetkisi verildi artık kimlik sorabilir üst araması yapabilirler
Bekçilere zor ve silah kullanma yetkisi veren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
GÜNDEM Haberi
Bekçilere silah ve zor kullanma yetkisi verildi artık kimlik sorabilir üst araması yapabilirler

Teklife göre, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde bekçiler silahlı olarak istihdam edilecek.

Bekçi adaylarında aranacak şartlar İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.
 

Bekçilik aday süresi iki yıldan fazla olamayacak.
 

Bekçilerin halka yardım görevleri olacak.
 

Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.
 

Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.
 

Bekçiler görevlerini yerine getirirken kendisinin bekçi olduğunu gösteren belgeyi gösterdikten sonra durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirerek durdurma sebebine ilişkin soru sorabilecek

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bekçilere, silah, ve, zor, kullanma, yetkisi, verildi, artık, kimlik, sorabilir, üst, araması, yapabilirler,
Yorumlar
Haber Yazılımı