Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 22:33 Bu haber 2608 kez okundu
 
AYM’den bir KHK iptali kararı daha!
Anayasa Mahkemesi, kamuda 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personel statüsünde çalıştırılacaklarda aranan 6 aydan fazla hapis cezası almamış olma şartını, Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.
GÜNDEM Haberi
AYM’den bir KHK iptali kararı daha!

Resmi Gazetede yer alan Anayasa Mahkemesi kararında, Anayasa’nın 70. maddesinde güvence altına alman kamu hizmetine girme hakkı konusunda KHK ile düzenleme yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi. 
 

Devlet Memurları Kanunu’nda kamu görevlisi statüsünde istihdam edilebilmek için bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmama koşulu aranıyordu. 15 Temmuz’dan sonra çıkartılan KHK kapsamındaki sözleşmeli personel yönünden ‘altı aydan fazla hapis cezasıyla hükümlü bulunmama’ koşulunun öngörülmüştü. Bu durumun eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı ve anayasaya aykırı olduğu ileri sürülerek yüksek mahkemeye başvurulduğu bildirildi. 
 

Mevcut KHK’lerin ve dolayısıyla itiraz konusu kuralın, daha önce denetlenmiş olsa bile anayasanın mülga 91. maddesine uygunluğunun denetlenmesi gerektiği vurgulanan kararda, şu ifadelere yer verildi, “Zira geçerliliğini sürdüren ve yetki unsuru bakımından da anayasal denetime tabi olan KHK’ların çıkarılması sırasındaki anayasal yetkinin kaynağını, ilga edilmiş olsa da anayasanın 91. maddesi teşkil etmektedir.” denildi.  
 

“KHK İLE DÜZENLEME YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR” 

Mülga 91. maddede anayasal güvence altındaki temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile siyasi haklar ve ödevlerin KHK’ler ile düzenlenemeyeceği belirtilen kararda, şu ifadeler kullanıldı: 

“Anayasanın ikinci kısmının Siyasi Haklar ve Ödevler başlıklı dördüncü bölümünde yer alan ve 70. maddesinde güvence altına alınan kamu hizmetine girme hakkına ilişkin olarak da KHK ile düzenleme yapılması mümkün değildir. 

İtiraz konusu kuralda, sözleşmeli olarak işe alınacak personelin taksirli suçlar hariç olmak üzere 6 aydan fazla hapis cezası ile hükümlü bulunmamaları gerektiği hükme bağlanmıştır. 

“KAMU HİZMETLERİNE GİRME NİTELİĞİ TAŞIYOR” 

Kamu hizmetine girme ve hizmete alınmada hangi nitelik ve şartların aranacağı anayasanın 70. maddesi kapsamındadır. İtiraz konusu kural, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde kamu görevlisi olarak istihdam edilme şekillerinden biri olan 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personel statüsünde çalıştırılmak için aranan şartlara ilişkin olduğundan kamu hizmetlerine girme hakkının uygulanmasına dair bir düzenleme niteliği taşımakta ve anayasanın mülga 91. maddesi uyarınca KHK ile düzenlenemeyecek yasak alan içinde kalmaktadır.” 

Kararda, Anayasa Mahkemesinin, açıklanan nedenlerle kuralın anayasanın mülga 91. maddesine aykırı olduğuna ve iptaline karar verdiği bildirildi

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYM’den, bir, KHK, iptali, kararı, daha!,
Yorumlar
Haber Yazılımı