Haber Detayı
24 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:24 Bu haber 3317 kez okundu
 
AKP, ‘Rahşan affı’ endişesi ile muhalefetin kapısını çalacak
AKP’nin onbinlerce insanın beklediği kısmı af içeren yargı paketini, Rahşan affı benzeri bir durumun ortaya çıkmasından endişe ettiği için Ekim ayına ertelediği ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
AKP, ‘Rahşan affı’ endişesi ile muhalefetin kapısını çalacak

Ekim ayında Meclis’in açılması ile tekrar gündeme gelecek olan, infaz indirimi ve temyiz düzenlemeleri içeren yargı paketi için AKP, muhalefetin kapısını çalacak. Siyasi risk almamak için muhalefetin de desteğini arayacak.

ANAYASA MAHKEMESİ EŞİTLİK İLKESİ

 

AKP’nin Meclis kapanmadan çıkarılacağını söylediği yargı paketinde, özellikle terör ve bazı diğer suçların kapsam dışında bırakılması durumunda, Anayasa Mahkemesi’nin eşitliğe aykırı gerekçesiyle olası bir iptal kararıyla “Rahşan affı” benzeri bir durumun ortaya çıkmasından endişe ettiği öğrenildi.

SİYASİ RİSK DOĞURUR ENDİŞESİ YAŞANIYOR

Cumhuriyet’in haberine göre, kulislerde AKP ile MHP arasında görüş ayrılığı yaşandığı, terör suçlarının da kapsam içine alınması nedeniyle parti içinde itirazların olduğu dile getirilmişti. Paketin Ekim ayına bırakılmasında birçok nedenin olduğu, AKP’nin siyasi risk doğurabilecek bazı olasılıklar nedeniyle acele etmeme yönünde karar aldığı öğrenildi.

AKP MUHALEFETİN KAPISINI ÇALACAK

Kulislere göre, yeni yasama yılında ilk iş olarak yargı paketini yeniden gündeme getirmeyi planlayan AKP, olası siyasi riskleri tek başına almak yerine muhalefetin de desteğini alarak paketi çıkarmayı hedefliyor. Bunun için yargı paketinin içeriğinin Adalet Bakanlığı ve parti kurullarında netleştirilmesinin ardından muhalefet partilerinin kapısı çalınacak.

RAHŞAN AFFI NEDİR?

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası olan ve 22 Aralık 2000’de Rahşan Ecevit’in önerisiyle çıkarılan, devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme getiren yasa kamuoyunda “Rahşan affı” olarak biliniyor.

Yasa çıktıktan sonra ilk planda cezaevlerindeki 23 bini aşkın tutuklu ve hükümlü aftan yararlanarak tahliye oldu. Daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin(AYM) verdiği iptal kararlarıyla yasanın kapsamının genişlemesi sonucu cezaevinden tahliye olanların sayısı 45 bini buldu.

GARİBANLAR İÇİN İSTEDİM KATİLLER YARARLANDI

Suç tarihi 23 Nisan 1999’dan önce olmasına karşılık sonradan açılan ve yargılaması uzun süren davalarda affın etkisi hâlâ sürüyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün derlediği istatistikler, 2005 yılında 4 bin 715 kişi hakkındaki davanın af yasası çerçevesinde ertelendiğini ortaya çıkardı. Rahşan Ecevit ise daha sonra “Ben affı garibanlar için istedim, katiller yararlandı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKP,, ‘Rahşan, affı’, endişesi, ile, muhalefetin, kapısını, çalacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı