Haber Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 22:40 Bu haber 2874 kez okundu
 
Afrin'de Kuran'a patlayıcı bağladılar denilerek yayınlanan haberi Libya'ya ait çıktı
Anadolu Ajansı'nın (AA) Afrin'de Kuran-ı Kerim'e patlayıcı bağladılar haberi de yalan çıktı.
GÜNDEM Haberi
Afrin'de Kuran'a patlayıcı bağladılar denilerek yayınlanan haberi Libya'ya ait çıktı

Afrin Operasyonu'nda Anadolu Ajansı'nın (AA) Kuran-ı Kerim'e geçtiği haberde, Afrin’de uzman çavuş Orhan Sürmen’in Kur’an-ı Kerim’e tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilmişti.
Operasyon kapsamında bir askerin Kuran-ı Kerim’e yerleştirilmiş patlayıcı nedeniyle hayatını kaybettiğine dair haber ‘uydurma’ çıktı. Anadolu Ajansı tarafından servis edilen haberdeki fotoğraf, Libya’da bir camiye saldırıdan.

Anadolu Ajansı'nın (AA) Afrin'de Kuran-ı Kerim'e patlayıcı bağladılar haberi de yalan çıktı.

Haberde şu ifadeler yer almıştı: “Güvenlik kaynakları, askerlerin manevi değerlere yönelik hassasiyetinden faydalanmak isteyen teröristlerin, İslami değerleri hiçe sayarak bu tür kalleş tuzaklar kurduğunu ifade etti. Benzer tuzaklara karşı bölgede görevli askerlerin uyarıldığını bildiren güvenlik kaynakları, bu tarz eylemlerin hiçbir şekilde harekatı sekteye uğratmayacağını kaydetti.”

Anadolu Ajansı haberini fotoğrafsız servis etmişti.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf, yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi. Enteresan Bilgiler Ansiklopedisi isimli sayfa tarafından Facebook’ta paylaşılan fotoğraf 16 bin kullanıcı tarafından beğenildi ve 5 bin kez paylaşıldı.

Ancak bilgi doğrulama platformu ‘teyit.org’, söz konusu fotoğrafın, El Arabia Haber Ajansı tarafından 9 Şubat 2018’de Libya’nın Bingazi şehrinde cuma namazı sırasında bir camiye gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin haberinde görüldüğünü yazdı.

Üzerine kan sıçramış Kuran-ı Kerim fotoğrafı, aynı gün Alsiasi isimli internet sitesinin ilgili haberinde de kullanılmış. 

Deutsche Welle tarafından paylaşılan 9 Şubat 2018 tarihli bir videoda da aynı saldırıya ilişkin görüntülere ulaşılabiliyor. Görüntülerde patlamadan sonra zarar gören camiyi ve etrafa yayılan eşyalar yer alıyor.

ASKERİN ADI DA YANLIŞ

Dahası Afrin’de hayatını kaybeden asker Orhan Sürmen’i gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf da 13 Mart’ta Diyarbakır’da hayatını kaybeden asker Fatih Uysal’a ait.

PKK’ya yönelik operasyonlar kapsamında, Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde hayatını kaybeden Alanyalı asker Fatih Uysal’ın Facebook hesabında söz konusu fotoğrafın 26 Ağustos 2016 tarihinde paylaşıldığı görülüyor.

BOZDAĞ DA DİLE GETİRDİ
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün,“Bu alternatif cuma namazı kıldırdığınız, önüne geçip durduğunuz alçaklar kitabımız Kur’an-ı Kerim’in içerisine bombaları koyuyorlar, Kur’an’ı ayaklar altına alıyorlar ve insanları Kur’an’ın içindeki bombalarla şehit ediyorlar” demişti.

Haber TRT World haber direktörü Fatih Er ve Hürriyet, Karar, A Haber, TRT Haber, Sabah, Yeni Şafak, Haber7, Milli Gazete ve Yeni Akit gibi haber siteleri tarafından kullanılmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afrin'de, Kuran'a, patlayıcı, bağladılar, denilerek, yayınlanan, haberi, Libya'ya, ait, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı