Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 16:35 Bu haber 9526 kez okundu
 
1000 aile hekimi istifa etti: Tükendik!..
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan, koşullar nedeniyle yaklaşık 1000 aile hekiminin görevinden ayrıldığını belirtti.
SAĞLIK Haberi
1000 aile hekimi istifa etti: Tükendik!..

Atakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan iki kez randevu istediklerini ancak bakana ulaşmanın mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

 Aile hekimlerinin üretilen sağlık hizmetinin üçte birinden fazlasını karşıladığını belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan, “Sahada müthiş bir gerilim var. Bakanımıza aile hekimlerinde tükenmişliğe nede neden olan konuları anlatmak istiyoruz” dedi.

‘HALK İLE HEKİMLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRDİLER’

“Aile hekimleri, aşılama oranları ve koruyucu sağlık hizmetlerini arttırdı, anne ve bebek ölümlerini azalttı. Birinci basamakta çalışan hekimler prestijli bir kimlik kazandı. Vatandaşlar da memnun. Ancak şiddet, aşırı iş yükü ve hak kayıpları nedeniyle zamanla tükenmişliğe doğru yol almaya başladık. Açık olarak söylüyorum, tükendik. Aile hekimliğinin cazip tarafları kalmadı. Yeni açılan aile hekimliği kadroları dolmuyor. Yetkililerin sağlık çalışanlarının değerini azaltıcı, ‘Her şeyi yapacaklar, yapmazlarsa şikâyet edin’ sözleri halk ile hekimleri karşı karşıya getiriyor. Günah keçisine dönüştürülmüş durumdayız.”

24 BİN HEKİM, 150 MİLYON BAŞVURUYA YANIT VERİYOR 

Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan‘ın haberine göre Türkiye’de halen yaklaşık 24 bin aile hekimi, yılda 150 milyon başvuruya karşılık veriyor. Aile hekimleri, sorunlarını aktarmak için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan istedikleri randevulara olumlu yanıtı alamayınca, bu kez gazete ilanıyla taleplerini dile getirmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1000, aile, hekimi, istifa, etti:, Tükendik!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı